עונת 2023/2024 בליגה הלאומית בכדורסל
מספר משתתפות | 13 |
---|---|
מספר משחקים |
עונה סדירה: 24 מחזורים רבע הגמר: הטוב מ-5 חצי הגמר: הטוב מ-5 הגמר: משחק יחיד בית תחתון: ארבעה משחקים בשיטת ליגה |
מלך הסלים |
ברנדון באומן (מכבי חיפה) 20.4 למשחק |
מלך הריבאונדים |
דניאל קופרברג (מ.ס צפת) 13 למשחק |
מלך האסיסטים |
עומר בן דוד (מכבי רחובות) 8.8 למשחק |
עונת 2023/2024 בליגה הלאומית בכדורסל היא העונה ה-58 של הליגה השנייה במבנה ליגות הכדורסל בישראל.
עקב צמצום הליגה בסיום העונה הקודמת בעונה זו ישחקו 13 קבוצות, 10 קבוצות ששיחקו בליגה בעונה הקודמת, ואליהן יצטרפו היורדת מעונת 2022/2023 בליגת העל בכדורסל, הפועל גלבוע גליל, ושתי העולות מהליגה הארצית בכדורסל, הפועל בני כפר קאסם ומ.ס. צפת. שיטת המשחקים בעונה זו זהה לעונה הקודמת, כאשר כל קבוצה תיפגש לצמד משחקים מול כל יריבה בשיטת בית-חוץ (בסך הכל 24 משחקים לכל קבוצה). בסיום העונה הסדירה תחולק הליגה לשתיים, כאשר הקבוצות במקומות 8–1 יעפילו לפלייאוף העליון, והקבוצות במקומות 9–13 יתחרו בסיבוב פנימי נוסף בפלייאוף התחתון. בסיום עונה זו יהיו 2 יורדות לליגה הארצית ו-2 יעפילו לליגת העל.
קבוצות[עריכת קוד מקור | עריכה]
קבוצה | עיר | אולם ביתי | מושבים |
---|---|---|---|
א.ס. רמת השרון | רמת השרון | קריית יערים | 900 |
אליצור "איתו" אשקלון | אשקלון | היכל הספורט העירוני אשקלון | 3,000 |
אליצור עירוני נתניה | נתניה | אולם ישורון | 1,000 |
אליצור שומרון | מועצה אזורית שומרון | מרכז לידר, גני תקווה[א] | 1,000 |
הפועל בני כפר קאסם | כפר קאסם | אולם זיסמן, רמת גן[ב] | 1,500 |
הפועל גלבוע גליל | מועצה אזורית הגלבוע | היכל הספורט גן נר | 2,100 |
מכבי חיפה | חיפה | אולם ביכורים | 400 |
מכבי מעלה אדומים | מעלה אדומים | היכל הספורט מעלה אדומים | 498 |
מכבי עירוני רעננה | רעננה | מטרו ווסט | 1,668 |
מכבי ראשון לציון | ראשון לציון | בית מכבי | 2,500 |
מכבי רחובות | רחובות | אולם ברזילי | 700 |
מ.ס. צפת דניאל | צפת | אולם פיס | 608 |
עירוני נהריה | נהריה | עין שרה | 2,500 |
צוות ונותני חסות[עריכת קוד מקור | עריכה]
קבוצה | בעלים/נשיא | מאמן | קפטן | יצרנית תלבושות | נותנת חסות ראשית |
---|---|---|---|---|---|
א.ס. רמת השרון | אלון שפר | גיא קנטור | עמית ביר כץ | ריבוק | ירק השדה |
אליצור "איתו" אשקלון | מיכאל שרביט | אופיר וקנין | קלארק רוזנברג | PEAK | מכללת אשקלון |
אליצור עירוני נתניה | אבידן נגר | רובן נייברגר | אריאל אייזיק | PEAK | בריגה |
אליצור שומרון | מאיר ברכיה | דרור כהן | אייל שולמן | PEAK | --- |
הפועל בני כפר קאסם | נימר עמאר | חנן הירשוביץ | אורן מנסקי | נייקי | GARDINI ריהוט גן |
הפועל גלבוע גליל | גדעון ידין | שי סגלוביץ' | רועי נציה | ריבוק | INNOVTE |
מ.ס. צפת דניאל | אילן יפרח | יוסי בונן | דביר אוחנה | PEAK | --- |
מכבי חיפה | אילן בק | בני כץ | עמית אלון | PEAK | Netoplay |
מכבי מעלה אדומים | עיריית מעלה אדומים | יאיר גבריץ | דניאל נג'ר | FILA | --- |
מכבי עירוני רעננה | דרור גרבינסקי | יהוא אורלנד | יוגב אוחיון | ריבוק | PRO BALL SPORTS |
מכבי ראשון לציון | יוסי מולדבסקי | מיקי גורקה | איגור נסטרנקו | PEAK | --- |
מכבי רחובות | אסף פרנק | אוהד כהן | שי גואטה | PEAK | שנהב חן |
עירוני נהריה | צביאל רובין | דוד אלהרר | דולב דראפיץ' | ריבוק | --- |
שינויי מאמנים[עריכת קוד מקור | עריכה]
קבוצה | מאמן יוצא | סיבת עזיבה | תאריך עזיבה | מיקום | מאמן נכנס | תאריך המינוי |
---|---|---|---|---|---|---|
מכבי חיפה | עופר רחימי | פיטורים | 9 בינואר 2024 | 13 (6-1) | בני כץ | 9 בינואר 2024 |
מ.ס. צפת | לירן שוורצוולד | 1 בפברואר 2024 | 9 (8-3) | יוסי בונן | 7 בפברואר 2024 | |
אליצור "איתו" אשקלון | נחום סגל | 3 במרץ 2024 | 2 (5-9) | אופיר וקנין | 3 במרץ 2024 | |
הפועל גלבוע גליל | גיא קפלן | 28 במרץ 2024 | 7 (10-9) | שי סגלוביץ' | 28 במרץ 2024 |
השפעת מלחמת חרבות ברזל על הליגה[עריכת קוד מקור | עריכה]
בעקבות מלחמת חרבות ברזל כל משחקי הליגה נדחו לפני תחילת העונה, ב-21 בנובמבר הוכרז שהליגה תחזור ב-27 בנובמבר ללא זרים, ותשוחק ב-4 אולמות נייטרליים, היכל הספורט מלחה בירושלים, היכל הספורט גן נר בגן נר, היכל הספורט רוממה בחיפה, ואנרבוקס בחדרה. במחזור השלישי הוחזרו המשחקים לאולמות הביתיים המקוריים של הקבוצות.
טבלת הליגה[עריכת קוד מקור | עריכה]
עונה סדירה[עריכת קוד מקור | עריכה]
קבוצה | משחקים | ניצחונות | הפסדים | זכות | חובה | הפרש | נקודות | הערות | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | מכבי רחובות | 24 | 17 | 7 | 2045 | 1905 | 141+ | 41 | שלב הפלייאוף |
2 | אליצור עירוני נתניה | 24 | 17 | 7 | 1983 | 1915 | 68+ | 41 | |
3 | עירוני נהריה | 24 | 15 | 9 | 2096 | 1996 | 100+ | 39 | |
4 | הפועל גלבוע גליל | 24 | 13 | 11 | 1861 | 1866 | 5- | 37 | |
5 | מכבי ראשון לציון | 24 | 13 | 11 | 2099 | 2022 | 77+ | 37 | |
6 | מכבי עירוני רעננה | 24 | 12 | 12 | 2035 | 2018 | 17+ | 36 | |
7 | אליצור שומרון | 24 | 12 | 12 | 2082 | 2120 | 38- | 36 | |
8 | אליצור "איתו" אשקלון | 24 | 12 | 12 | 1980 | 1933 | 47+ | 36 | |
9 | הפועל בני כפר קאסם | 24 | 10 | 14 | 1944 | 1996 | 52- | 34 | הבית התחתון |
10 | מ.ס. צפת דניאל | 24 | 10 | 14 | 1903 | 1953 | 50- | 34 | |
11 | א.ס. רמת השרון | 24 | 9 | 15 | 1840 | 1971 | 131- | 33 | |
12 | מכבי מעלה אדומים | 24 | 9 | 15 | 1871 | 1974 | 103- | 33 | |
13 | מכבי חיפה | 24 | 7 | 17 | 1987 | 2058 | 71- | 31 |
פלייאוף עליון[עריכת קוד מקור | עריכה]
רבע הגמר[עריכת קוד מקור | עריכה]
שמונה הקבוצות שיעפילו משלב העונה הסדירה יתמודדו בסדרות לפי דירוגן בסיום העונה הסדירה (מקום ראשון נגד מקום שמיני, מקום שני נגד מקום שביעי וכן הלאה) בסדרת הטוב מ-5, כשהקבוצה המדורגת גבוה יותר תארח את המשחק הראשון, השלישי והחמישי (במידת הצורך), והמדורגת נמוך יותר תארח את המשחק השני והרביעי (במידת הצורך).
קבוצה 1 | תוצאה בסדרה | קבוצה 2 | משחק ראשון | משחק שני | משחק שלישי | משחק רביעי | משחק חמישי |
---|---|---|---|---|---|---|---|
מכבי רחובות | 3–0 | אליצור "איתו" אשקלון | 68–66 | 83–78 | 83–76 | – | – |
אליצור עירוני נתניה | 3–0 | אליצור שומרון | 82–72 | 81–78 | 82–68 | – | – |
עירוני נהריה | 2–1 | מכבי עירוני רעננה | 84–91 | 90–87 | 83–74 | – | – |
הפועל גלבוע גליל | 3–0 | מכבי ראשון לציון | 84–77 | 84–80 | 93–86 | – | – |
חצי הגמר[עריכת קוד מקור | עריכה]
4 הקבוצות שיעפילו משלב רבע הגמר יתחרו בסדרת הטוב מחמש. שתי המנצות יעפילו לליגת העל
קבוצה 1 | תוצאה בסדרה | קבוצה 2 | משחק ראשון | משחק שני | משחק שלישי | משחק רביעי | משחק חמישי |
---|---|---|---|---|---|---|---|
מכבי רחובות | 0–0 | הפועל גלבוע גליל | - | - | - | – | – |
אליצור עירוני נתניה | 0–0 | מנצחת סדרה מספר 3 | - | - | – | – | – |
גמר[עריכת קוד מקור | עריכה]
שתי המנצחות בסדרות חצי הגמר יעפילו לליגת העל ובגמר ישחקו על תואר אלופת הליגה הלאומית.
הבית התחתון[עריכת קוד מקור | עריכה]
חמש הקבוצות שיסיימו את הליגה במקומות 13–9 יתמודדו בסיבוב פנימי אחד בשיטת ליגה הכולל ארבעה משחקים לכל קבוצה, כאשר הניקוד נמשך מהליגה הסדירה. 2 הקבוצות שיסיימו במקומות האחרונים ירדו לליגה הארצית.
קבוצה | משחקים | ניצחונות | הפסדים | זכות | חובה | הפרש | נקודות | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9 | הפועל בני כפר קאסם | 27 | 12 | 15 | 2211 | 2213 | 2- | 39 |
10 | מ.ס. צפת דניאל | 27 | 10 | 17 | 2118 | 2227 | 109- | 37 |
11 | מכבי מעלה אדומים | 26 | 11 | 15 | 2035 | 2134 | 99- | 37 |
12 | א.ס. רמת השרון | 26 | 10 | 16 | 2014 | 2149 | 135- | 36 |
13 | מכבי חיפה (ירדה) | 26 | 8 | 18 | 2193 | 2241 | 48- | 34 |
פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]
חמישיית המחזור[עריכת קוד מקור | עריכה]
מצטיין המחזור[עריכת קוד מקור | עריכה]
מחזור | שחקן | קבוצה | מדד | |
---|---|---|---|---|
1 | אלי אבייב | עירוני נהריה | 37 | |
2 | נמרוד טישמן | אליצור "איתו" אשקלון | 28 | |
3 | עמית ראובן | עירוני נהריה | 32 | |
4 | יניב סולומון | הפועל בני כפר קאסם | 40 | |
5 | דניאל נג'ר | מכבי מעלה אדומים | 27 | |
6 | מקסים רומנוב | מ.ס. צפת | 37 | |
7 | שלומי הרוש | הפועל בני כפר קאסם | 31 | |
8 | זיו וייסמן | הפועל גלבוע גליל | 22 | |
9 | עומר בן דוד | מכבי רחובות | 39 | |
10 | אריאל אייזיק | אליצור עירוני נתניה | 31 | |
11 | מאור נקרשביץ' | מכבי ראשון לציון | 22 | |
12 | לא פורסם | |||
13 | גל גילינסקי | מכבי ראשון לציון | 32 | |
14 | לא פורסם | |||
15 | רון כהן | מכבי חיפה | 31 | |
16 | גל גילינסקי (2) | מכבי ראשון לציון | 32 | |
17 | עידן אלבר | מכבי עירוני רעננה | 35 | |
18 | אלייז'ה הירש | הפועל גלבוע גליל | 36 | |
19 | עמית ביר כץ | א.ס. רמת השרון | 25 | |
20 | דניאל נג'ר (2) | מכבי מעלה אדומים | 35 | |
21 | חן כלפון | א.ס. רמת השרון | 36 | |
22 | אייל הראל | מכבי חיפה | 30 | |
23 | אלייז'ה הירש (2) | הפועל גלבוע גליל | 38 | |
24 | הראל דדון | מכבי ראשון לציון | 37 | |
פרסים חודשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]
שחקן החודש[עריכת קוד מקור | עריכה]
חודש | שחקן | קבוצה | נק' | מדד |
---|---|---|---|---|
נובמבר-דצמבר | אליעד טל | אליצור "איתו" אשקלון | 15.7 | 20.2 |
ינואר | עומר פולג | אליצור עירוני נתניה | 26 | 30.5 |
פברואר | לא פורסם | |||
מרץ | יהונתן ים | עירוני נהריה | 17.8 | 17.7 |
אפריל |
מאמן החודש[עריכת קוד מקור | עריכה]
חודש | מאמן | קבוצה | נ–ה |
---|---|---|---|
נובמבר-דצמבר | קובי חסון | מכבי רחובות | 4–1 |
ינואר | יהוא אורלנד | מכבי עירוני רעננה | 4–1 |
פברואר | לא פורסם | ||
מרץ | דוד אלהרר | עירוני נהריה | 4–1 |
אפריל |
מובילי הסיבוב[עריכת קוד מקור | עריכה]
שם | קבוצה | נקודות |
---|---|---|
ברנדון באומן | מכבי חיפה | 21.8 |
ג'ורדן קובלין | אליצור שומרון | 19.5 |
יניב סולומון | בני כפר קאסם | 19.5 |
שם | קבוצה | ריבאונדים |
---|---|---|
דניאל קופרברג | מ.ס. צפת | 14.1 |
איליי אבייב | עירוני נהריה | 12.3 |
עידו פליישר | אליצור שומרון | 12.3 |
שם | קבוצה | אסיסטים |
---|---|---|
גל גילינסקי | מכבי ראשון לציון | 9 |
עומר בן דוד | מכבי רחובות | 8.8 |
אייל שולמן | אליצור שומרון | 8.6 |
שם | קבוצה | חטיפות |
---|---|---|
יוגב אוחיון | מכבי עירוני רעננה | 2.6 |
יהונתן ים | עירוני נהריה | 23 |
עמית מנחם | מכבי חיפה | 2.3 |
שם | קבוצה | מדד |
---|---|---|
דניאל קופרברג | מ.ס. צפת | 27.6 |
עומר בן דוד | מכבי רחובות | 26.4 |
ג'וש פרוינד | מכבי רחובות | 25.1 |
השחקן הישראלי של הסיבוב[עריכת קוד מקור | עריכה]
סיבוב | שחקן | קבוצה | נק' | מדד |
---|---|---|---|---|
1 | עומר בן דוד | מכבי רחובות | 17.6 | 27.3 |
מאמן הסיבוב[עריכת קוד מקור | עריכה]
סיבוב | מאמן | קבוצה | נ–ה |
---|---|---|---|
1 | קובי חסון | מכבי רחובות | 10 - 2 |
שם | קבוצה | נק' | ריב' | אס' | מדד. |
---|---|---|---|---|---|
אליעד טל | אליצור "איתו" אשקלון | 17.9 | 9.3 | 6 | 16.7 |
יניב סולומון | בני כפר קאסם | 19.5 | 7.6 | 1.4 | 18.7 |
עומר בן דוד | מכבי רחובות | 17.6 | 7.6 | 8.8 | 27.3 |
עומר פלג | אליצור עירוני נתניה | 18.8 | 4.9 | 3.9 | 17.9 |
ג'וש פרוינד | מכבי רחובות | 19.4 | 8.3 | 3.7 | 25.1 |